راهنمای ساخت سایت و طراحی وب سایت ( ثبت دامنه)

امروزه استفاده گسترده از اینترنت و نفوذ آن بین افراد جامعه، بسیاری از شرکت ها ، ادارات و اشخاص را واداشته تا با ساخت سایت به معرفی خود بپردازند. ساخت سایت نیاز به دانش فنی در این زمینه دارد  و ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با روند ساخت وب سایت آشنا کنیم.
ساخت سایت شامل 3 مرحله کلی می باشد، که عبارتند از ثبت دامنه، خرید فضای میزبانی وب، طراحی و کدنویسی سایت که در ادامه به توضیح هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

 

ثبت دامنه
دامنه و به اصطلاح انگلیسی (Domain) معرف آدرس شما در اینترنت می باشد. همانطور که در دنیای واقعی هر شخصی برای منزل خود آدرسی دارد شما نیز در دنیای مجازی نیازمند یک آدرس هستید تا از طریق آن شناخته شوید.
نام دامنه می تواند شامل حروف یا عدد باشد و باید حداقل 3 کارکتر و حداکثر 63 کارکتر داشته باشد تا بتوانید آن را ثبت کنید. به طور مثال www.novinwebgostar.com و www.nwg.ir نام دامنه های نوین وب گستر می باشند. همانطور که می بینید دامنه از سه بخش تشکیل شده که با یک نقطه از هم جدا می شوند. بخش اول www که مخفف World Wide Web به معنی جهان وب می باشد که در همه دامنه ها وجود دارد. بخش دوم novinwebgostar نام شما می باشد که می تواند اسم شرکت، محصول، نام و ... باشد و بخش سوم پسوند دامنه می باشد. پسوند دامنه می تواند معرف نوع فعالیت شما، نام کشور و ... باشد. به طور مثال پسوند com مخفف commercial ، پسوند net مخفف network ، پسوند org مخفف organization و پسوند کشورها مثل ir که مخفف iran ، پسوند uk  مخفف united kingdom و سایر پسوندها که هر کدام مخفف یک اسم یا کشور می باشند.
نکته مهمی که در انتخاب دامنه اهمیت دارد نام و طول دامنه می باشد. در انتخاب نام سعی کنید که نام شرکت و یا نامی که متناسب با محتوای سایت شما باشد انتخاب کنید چون نام دامنه شما می تواند در رتبه بندی شما در نتایج جستجوی گوگل تاثیر گذار باشد و طول دامنه به این دلیل که بتوان آن را به راحتی در ذهن سپرد اهمیت دارد. طولانی ترین نام دامنه ای که ثبت شده دامنه زیر با 63 کارکتر می باشد.
www.thelongestdomainnameintheworldandthensomeandthensomemoreandmore.com

 

چگونه دامنه خود را ثبت کنیم؟
برای ثبت دامنه پس از انتخاب نام آن باید مطمئن شوید که آن دامنه قبلا توسط شخص دیگری ثبت نشده باشد و برای ثبت آزاد باشد. برای جستجوی دامنه می توانید از بخش خدمات - ثبت دامنه وب سایت ما، آن را بررسی و در صورت آزاد بودن نسبت به ثبت آن با قیمتی مناسب اقدام کنید.
شرکت های مختلفی برای ثبت دامنه وجود دارند که هزینه آن نیز با توجه به شرکت ثبت کننده متفاوت می باشد. قیمت های ارائه شده در نوین وب گستر برای ثبت دامنه پایین تر از سایر شرکت ها می باشند. (مشاهده قیمت ثبت دامنه)
نکته مهمی که در ثبت دامنه باید به آن توجه کرد ثبت دامنه به نام شخص شما می باشد. بسیاری از شرکت ها به علت دانش کم کاربران، دامنه های درخواستی را به نام خودشان ثبت می کنند که در آینده شما را با مشکل روبرو خواهد ساخت. حتما در هنگام ثبت دامنه بخواهید که آن را به نام شما ثبت کنند.
در صورتی که می خواهید دامنه ir ثبت کنید، از آنجایی که این پسوند متعلق به کشور عزیزمان ایران می باشد و زیر نظر پژوهشگاه دانش های بنیادی ثبت می شود. ابتدا باید در سایت این سازمان به آدرس www.nic.ir یک شناسه کاربری بسازید و در صورتی که قیمت برایتان ملاک نباشد می توانید از طریق همان سایت دامنه خود را ثبت و پرداخت کنید. اما در صورتی که می خواهید از طریق شرکت های دیگر دامنه خود را ثبت کنید، در هنگام سفارش حتما شناسه کاربری خود در ایرنیک را به آنها اعلام نمایید تا به نام خود شما ثبت شود. نوین وب گستر به عنوان نماینده ثبت دامنه های ir هزینه پایین تری را نسبت خود سازمان دریافت می کند و دامنه را به نام خود شما در پنل ایرنیک ثبت می کند.
در صورتی که بخواهید دامنه با پسوندهای بین المللی (com, net, org , …) ثبت کنید، با توجه به اینکه از این دامنه ها از طرف شرکت های ثبت کننده خارجی انجام می شود و شرکت های ایرانی نماینده آنها هستند، حتما قبل از ثبت دامنه از شرکت ایرانی بپرسید که آیا دامنه را به نام خود شما ثبت می کند یا خیر.
چون برخی از شرکت های خارجی به دلیل تحریم ها اجازه ثبت دامنه را با مشخصات ایرانی قبول نمی کنند و شرکت های ایرانی طرف قرارداد با آنها دامنه ها را به نام خودشان و با آدرس خارجی ثبت می کنند.
از آنجایی که نوین وب گستر نماینده ثبت دامنه شرکت ریسلو می باشد که شامل لیست تحریم ها نمی باشد، ما دامنه های بین المللی را به نام خود اشخاص ثبت می کنیم.

پس از اینکه دامنه خود را ثبت کردید باید آن را به یک هاست یا وبلاگ وصل کنید. در بخش بعدی به توضیح میزبانی وب و هاستینگ خواهیم پرداخت و در آموزش جداگانه ای نحوه ساخت وبلاگ و اتصال دامنه به وبلاگ را به طور کامل توضیح خواهیم داد.

 

مطالب مرتبط:

آموزش جلوگیری از ثبت نام ربات اسپم در پرستاشاپ

سئو سایت

سئو و بهینه سازی وردپرس

طراحی سایت شهرداری قرق

طراحی سایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی

طراحی وب سایت شهرداری نگین شهر

نوشتن دیدگاه


جهت مشاوره رایگان طراحی سایت با ما تماس بگیرید.

پاسخگویی به سوالات شما در زمینه طراحی سایت، سئو ، بهینه سازی و پشتیبانی
ارتباط با ما