عنوان مطلب یا Title Tag یک عنصر html یا xhtml از متا تگها می باشد که عنوان سایت را برای موتورهای جستجو و کاربران سایت نمایش می دهد که در html سایت بخش < head> قرار دارد.

<title>عنوان صفحه در اینجا قرار می گیرد </title>

تگ عنوان به بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو می گوید که سایت شما در رابطه با چه موضوعی می باشد. همچنین این عنوان در نتایج جستجو به نمایش درمی آید و در واقع جذب کننده افراد برای دیدن مطلب شما می باشد.

تگ عنوان باید شامل کلمات کلیدی مهم باشد تا به موتورهای جستجو در تعیین موضوع صفحه کمک کند و باید طوری نوشته شود که علاوه بر جذب کردن افراد ، برای موتورهای جستجو نیز بهینه شده باشد، زیرا که تگ عنوان مهمترین تگ در سایت است و نقش اساسی در سئوی سایت را دارد.

 

در هنگام نوشتن عنوان مطلب بهینه شده باید به نکات زیر توجه نمایید.

- طول عنوان باید حداکثر 70 حرف (با احتساب فاصله ها) باشد.

- کلمات کلیدی خود را در عنوان مطلب قرار دهید.

- برای جدا سازی کلمات کلیدی از علامت | استفاده کنید و از به کار بردن سایر علامت ها مثل کاما، ویرگول، خط تیره و ... بپرهیزید.

- عنوان مطلب را کوتاه و ساده انتخاب کنید و از نوشتن جمله کامل دوری کنید، همچنین از کلمات اضافی مثل (اگر، اما، برای، با و ....) استفاده نکنید.

- اگر شما به برندینگ اهمیت نمی دهید و نام شرکت شما جزو کلمات کلیدی مهم نیست آن را در آخر تگ عنوان و در غیر این صورت در ابتدای آن قرار دهید.

- برای هر صفحه عنوان جداگانه بنویسید و از نوشتن عناوین مشابه برای 2 صفحه جدا بپرهیزید.

- عنوان مطلب شما باید گویای محتوای مطلب شما باشد پس حتما از کلمات کلیدی عنوان مطلب در محتوا نیز به کار ببرید.

 

گوگل و تگ عنوان

گاهی اوقات گوگل تگ عنوان را نامناسب می پندارد. در واقع، گوگل فکر می کند که می توان عنوان بهتری را برای مطلب مان انتخاب کرد، پس عنوان را برای شما بازنویسی می کند. به عبارت دیگر، در نتایج جستجو وقتی سایت شما به نمایش در می آید، عنوان انتخابی گوگل بجای عنوانی که شما برای مطلبتان انتخاب کرده اید جایگزین می شود. پس همیشه سعی نمایید که عنوانی را انتخاب نمایید که مناسب با محتوا و کوتاه باشد و از آکندی کلمات کلیدی بپرهیزید.

 

آکندی کلمات کلیدی ( keyword stuffing ) در عنوان مطلب

شما ممکن است برای اینکه بخواهید دامنه کلمات کلیدی سایت خود افزایش دهید در عنوان مطلب از کلمات نامرتبط و تکرار کلمات استفاده نمایید، که نشان دهنده یک عنوان نامناسب می باشد و به آن آکندی کلمات کلیدی گفته می شود.  این روش بدترین تخلف در بهینه سازی می باشد.

برای مثال شما می خواهید رتبه سایت خود را در کلمات کلیدی توپ های قرمز و توپ های آبی افزایش دهید. برای اینکار شما به دفعات کلمات کلیدی را در عنوان تکرار می کنید.

توپ های قرمز، توپ های آبی | انواع توپ ها، توپ ها | toop.com

این یک عنوان نامناسب می باشد. نیازی نیست که کلمات کلیدی را تکرار کنید. گوگل می تواند کلمات کلیدی را همانطور که ما با چشمان مان می خوانیم بخواند. پس می توان عنوان بالا را به صورت زیر بازنویسی کرد.

توپ های قرمز و آبی| توپ بازی| toop.com

کلمات اضافی را حذف و نام محصولات را ترکیب می کنیم. کلمه کلیدی مجموعه را به آن اضافه می کنیم تا در صفحات با موضوعات مرتبط نمایش داده شود و در انتها نام دامنه را قرار می دهیم. حالا مشاهده می کنیم که تگ عنوان ما کوتاه، مناسب و ساده می باشد. پس همیشه سعی کنید عنوانی مناسب برای مطالبتان انتخاب نمایید.

دیدگاه‌ها  
+3 #2 صالح 1394-11-20 10:52
عالی بود.ممنون :-)
+4 #1 مصطفی هاشمی 1394-09-01 14:25
با سلام
متشکرم خیلی ساده و روشن نکات را بیان کردید.
با تشکر
نوشتن دیدگاه


جهت مشاوره رایگان طراحی سایت با ما تماس بگیرید.

پاسخگویی به سوالات شما در زمینه طراحی سایت، سئو ، بهینه سازی و پشتیبانی
ارتباط با ما