با توجه جدید بودن مبحث سئو یا بهینه سازی سایت (SEO: Search Engine Optimization) برای موتورهای جستجو بسیاری از افراد اطلاعی از آن ندارند و نمی دانند که چرا باید سایت را سئو نمود. به بیان ساده، سئو در واقع تکنیک هایی می باشد به سایت شما کمک می کند تا در نتایج موتورهای جستجو در رتبه های بالاتری قرار بگیرید. به طور مثال شما سایتی را جهت فروش محصولات خود ایجاد می کنید، در صورتی که سایت شما سئو شود رتبه آن در نتایج موتورهای جستجو افزایش می یابد در نتیجه بازدید سایت و فروش محصولات تان افزایش خواهد یافت.
در ادامه نکات مفیدی را در رابطه با سئو و بهینه سازی سایت بیان می کنم که در درک بهتر سئو کمک خواهد کرد.

title tag

عنوان مطلب یا Title Tag یک عنصر html یا xhtml از متا تگها می باشد که عنوان سایت را برای موتورهای جستجو و کاربران سایت نمایش می دهد که درhtml  سایت بخش < head> قرار دارد.
<title>عنوان صفحه در اینجا قرار می گیرد </title>
تگ عنوان به بازدیدکنندگان و موتورهای جستجو می گوید که سایت شما در رابطه با چه موضوعی می باشد. همچنین این عنوان در نتایج جستجو به نمایش درمی آید و در واقع جذب کننده افراد برای دیدن مطلب شما می باشد.
تگ عنوان باید شامل کلمات کلیدی مهم باشد تا به موتورهای جستجو در تعیین موضوع صفحه کمک کند و باید طوری نوشته شود که علاوه بر جذب کردن افراد ، برای موتورهای جستجو نیز بهینه شده باشد، زیرا که تگ عنوان مهمترین تگ در سایت است و نقش اساسی در سئوی سایت را دارد.

page rank

هر مدیر سایت نیازمند داشتن اطلاعاتی در مورد سیستم رتبه صفحه (PageRank) گوگل می باشد. از آنجا که گوگل اولین موتور جستجوی جهان است و می توان آنرا به عنوان رهبر تمام موتورهای جستجو دانست که تعیین می کند، کدام سایت ها برای کلمات جستجو شده مناسب ترین هستند. اگر قصد دارید یک سایت تجاری راه اندازی نمایید و می خواهید از طرف موتورهای جستجو مورد توجه قرار بگیرید باید رتبه خود را در گوگل افزایش دهید.

سئو چیست؟
سئو در واقع کوتاه شده ی عبارت Search Engine Optimisation و به معنای بهینه سازی موتور جستجو می باشد. به طور کلی به مجموعه اقداماتی که جهت بهینه سازی سایت برای عملکرد بهتر در موتورهای جستجو می باشد را سئو می گوییم. چرا باید سایت خود را برای موتورهای جستجو بهینه نماییم؟
موتورهای جستجو خصوصا گوگل یکی از بهترین منابع ترافیک وب سایت ها می باشند و ما می توانیم افراد بیشتری را از این طریق به سایت خود جذب نماییم و ترافیک سایت خود را افزایش دهیم. ترافیک سایت در واقع افرادی هستند که به سایت شما آمده و مطالب سایت شما را مطالعه می کنند و شما می توانید با تعامل با آنها به اهداف سایت خود دست یابید. موتورهای جستجو باعث می شوند که سایت شما دیده شود.