افزایش سرعت سایت های جوملایی

امروزه مدیران سایت ها به دنبال راه حل هایی برای افزایش سرعت سایت خود می باشند، زیرا که افزایش سرعت بارگذاری سایت علاوه بر رضایت بینندگان، باعث افزایش رتبه شما در گوگل خواهد شد در نتیجه آمار سایت شما نیز افزایش خواهد یافت. بارگذاری کند سایت باعث نارضایتی بینندگان خواهد شد و ممکن است گاها خیلی از بینندگان قبل از باز شدن سایت آن را ببندند.
افزایش سرعت جوملا به 2 عامل بستگی دارد. ابتدا سیستم مدیریت محتوای جوملا و سپس سروری که سایت شما را میزبانی می کند. در این مقاله به بررسی راه کارهایی برای سیستم مدیریت محتوای جوملا می پردازیم و راه های افزایش سرعت سایت جوملایی را بررسی خواهیم کرد.

 

- به روز رسانی جوملا
همیشه جوملای خود را به روز نگه دارید. توسعه دهندگان جوملا علاوه بر بررسی باگ های امنیتی و سایر مشکلات آن، به افزایش سرعت و عملکرد بهتر آن نیز اهمیت می دهند. پس همیشه سعی کنید از آخرین نسخه جوملا استفاده نمایید.

 

- احتیاط در انتخاب افزونه ها
وجود افزونه های مختلف (کامپوننت ها،ماژول ها و پلاگین ها) در جوملا یکی از مهمترین مزایای آن می باشد. اما ممکن است آنها باعث کاهش سرعت سایت شما شوند، پس باید در انتخاب آنها محتاط باشید.
برای اینکه بدانید یک افزونه سرعت سایت را کاهش داده است یا خیر؟ ابتدا افزونه مورد نظر را نصب نمایید در قسمت مدیریت و صفحه اصلی سایت سرعت باز شدن سایت را ملاحظه کنید، در صورتی که تغییری در سرعت باز شدن صفحات احساس شد، افزونه مورد نظر ایراد دارد و باید آنرا حذف و افزونه دیگری نصب نمود.

 

- بررسی افزونه ها
همیشه افزونه هایی را که استفاده نمی کنید، حذف نمایید و در صورتی که بسته به روز رسانی برای افزونه های نصب شده ارائه شد حتما آن را به روز کنید.

 

- قالب سایت
قالب سایت عاملی است که با بارگذاری سایت شما ارتباط مستقیم دارد. همیشه سعی نمایید قالب ساده برای سایت خود استفاده کنید. در ادامه نکاتی را که باید در قالب سایت خود توجه نمایید، بیان می کنم.
1- از افزونه های اسلایدشو و سایر افزونه هایی که دارای فایل های جاوا اسکریپت و css هستند را در صورت نیاز استفاده نمایید، زیرا فایلهای این افزونه ها در هنگام بارگذاری سایت شما بارگذاری می شوند و حجم سایت شما افزایش می دهند در نتیجه سایت شما دیرتر بارگذاری خواهد شد.
2- از قرار دادن تصاویر زیاد و همچنین با حجم بالا در قالب سایت اجتناب کنید به جای این کار می توانید با استفاده از css رنگ بندی سایت خود را زیباتر کنید. همچنین از تکنیک CSS Sprite برای تصاویر قالب استفاده نمایید.
3- از لینک های داخلی و خارجی کمتر استفاده نمایید. می توانید با افزودن  نقشه به سایت خود تمامی بخش های سایت را در آن قرار دهید.

 

- فعال سازی فشرده سازی gzip
وقتی سایت شما بارگذاری می شود برای هر فایل یک درخواست به سرور ارسال می شود، در صورتی که فایل های موجود در سایت زیاد باید باشد این تعداد درخواست ها زیاد شده در نتیجه علاوه بر مصرف cpu مصرف پهنای باند شما نیز افزایش خواهد یافت. یکی از راه های کاهش ارسال درخواست ها، فشرده سازی آنها می باشد.
در واقع تمامی فایل های شما فشرده شده و در قالب یک فایل به سمت مرورگر ارسال می شود در نتیجه سرعت بارگذاری افزایش و میزان مصرف پهنای باند شما نیز کاهش خواهد یافت. به دلیل اینکه فایل های HTML و CSS حاوی متن و فضاهای خالی زیادی می باشند با فعال سازی فشرده سازی gzip اندازه فایل ها تا 70% کاهش می یابد.
برای فعال سازی gzip در جوملا وارد قسمت مدیریت شده و از منوی وب سایت وارد تنظیمات کلی سایت شوید، سپس در قسمت سرور Gzip را فعال نمایید. البته باید mod_gzip در سرور فعال باشد تا فشرده سازی عمل نماید که در اکثر سرورها به طور پیش فرض نصب می باشد.

 

- استفاده از پلاگین سیستم کش
هنگامی که سایت شما درخواستی برای سرور ارسال می کند مدت زمانی که طول می کشد تا درخواست به دیتابیس داده شود و خروجی گرفته شده و در سایت نمایش دهد بسیار اهمیت دارد.
 این مدت زمان برای سایت های کم بازدید قابل ملاحظه نمی باشد، ولی برای سایت های پربازدید که کاربران زیادی در آن واحد در حال استفاده از سایت هستند، اگر هر کدام اطلاعات مورد نیازشان را از دیتابیس درخواست کنند، فشار زیادی به سرور وارد می شود، در نتیجه سایت شما کند خواهد شد.
 برای حل این مشکل می توان از cache کش استفاده نمود. در واقع یک نسخه از وب سایت شما ذخیره می شود و در بار دوم نیاز به درخواست از دیتابیس نمی باشد و نسخه ذخیره شده بارگذاری خواهد شد و به این ترتیب سرعت بارگذاری سایت شما افزایش خواهد یافت.
اما استفاده از cache کش معایبی نیز دارد، در صورتی که سایت شما در فاصله زمانی کوتاه به روز می شود اگر از cache کش استفاده نمایید به طور آنی قادر نخواهید بود مطالب به روز خود را مشاهده نمایید و باید تا به روز رسانی کش صبر نمایید تا مطالب جدید بارگذاری شوند. مدت زمان کش در جوملا به طور پیش فرض 15 دقیقه می باشد.
در صورتی که شما به طور لحظه ای سایت خود را به روزرسانی می کنید بهتر است که کش را فعال نکنید. همچنین ممکن است برخی افزونه ها با cache کش سازگاری نداشته باشند مثل کد کپچا و افزونه های فروشگاهی مثل Virtuemart ، Hikashop و ...
به همین دلایل جوملا به طور پیش فرض cacheکش سیستم را غیرفعال نموده است. برای فعال سازی cache کش از قسمت افزونه ها وارد مدیریت پلاگین ها شوید و cache کش سیستم را فعال نمایید.

 

- فعال سازی کش مرورگر با دستورهای htaccess
با هر بار باگذاری سایت شما تمامی فایل های موجود (css، html، javascript ، تصاویر، صداها) در آن در سیستم کاربر بارگذاری می شوند. بعضی از سایت ها دارای حجم کمی می باشند و مشکلی در بارگذاری صفحات آنها نمی باشد، اما برخی دیگر ممکن است حجمی تا چند مگابایت داشته باشند که در صورت پایین بودن سرعت اینترنت بارگذاری آنها چندین دقیقه طول خواهد کشید و همچنین پهنای باند مصرفی شما را نیز افزایش خواهند داد. با فعال سازی کش مرورگر می توانیم از بارگذاری مجدد این فایلها جلوگیری نماییم.
عملکرد آن به این صورت می باشد که ، مرورگر در اولین بازدید کاربر، این فایلها را در خود ذخیره می کند و در دفعات بعدی آنها را از حافظه کش خود می خواند، در نتیجه حجم فایلهای بارگذاری شده کاهش پیدا کرده و سرعت بارگذاری سایت افزایش می یابد.
برای فعال کردن کش مرورگر باید برای فایل های خود تاریخ انقضا تعریف نمایید. برای این کار باید فایل htaccess. خود را در ریشه اصلی هاست ویرایش نمایید و کد زیر را به آن بیافزایید. در این کد ما به مرورگر می گوییم که چه نوع فایل هایی را، چه مدت در حافظه کش خود ذخیره نماید. این روش می توان برای تمامی سایت ها اجرا نمود.

########## Begin - ETag Optimization
## This rule will create an ETag for files based only on the modification
## timestamp and their size. This works wonders if you are using rsync'ed
## servers, where the inode number of identical files differs.
## Note: It may cause problems on your server and you may need to remove it
FileETag MTime Size
########## End - ETag Optimization
########## Begin - Automatic compression of resources
# Compress text, html, javascript, css, xml, kudos to Komra.de
# May kill access to your site for old versions of Internet Explorer
# The server needs to be compiled with mod_deflate otherwise it will send HTTP 500 Error.
# mod_deflate is not available on Apache 1.x series. Can only be used with Apache 2.x server.
# AddOutputFilterByType is now deprecated by Apache. Use mod_filter in the future.
AddOutputFilterByType DEFLATE text/plain text/html text/xml text/css application/xml application/xhtml+xml application/rss+xml application/j-avascript application/x-javascript
########## Begin - Optimal default expiration time
## Note: this might cause problems and you might have to comment it out by
## placing a hash in front of this section's lines     # Enable expiration control
    ExpiresActive On
 
    # Default expiration: 1 hour after request
    ExpiresDefault "now plus 1 hour"
 
    # CSS and JS expiration: 1 week after request
    ExpiresByType text/css "now plus 1 week"
    ExpiresByType application/j-avascript "now plus 1 week"
    ExpiresByType application/x-javascript "now plus 1 week"
 
    # Image files expiration: 1 month after request
    ExpiresByType image/bmp "now plus 1 month"
    ExpiresByType image/gif "now plus 1 month"
    ExpiresByType image/jpeg "now plus 1 month"
    ExpiresByType image/jp2 "now plus 1 month"
    ExpiresByType image/pipeg "now plus 1 month"
    ExpiresByType image/png "now plus 1 month"
    ExpiresByType image/svg+xml "now plus 1 month"
    ExpiresByType image/tiff "now plus 1 month"
    ExpiresByType image/vnd.microsoft.icon "now plus 1 month"
    ExpiresByType image/x-icon "now plus 1 month"
    ExpiresByType image/ico "now plus 1 month"
    ExpiresByType image/icon "now plus 1 month"
    ExpiresByType text/ico "now plus 1 month"
    ExpiresByType application/ico "now plus 1 month"
    ExpiresByType image/vnd.wap.wbmp "now plus 1 month"
    ExpiresByType application/vnd.wap.wbxml "now plus 1 month"
    ExpiresByType application/smil "now plus 1 month"
 
    # Audio files expiration: 1 month after request
    ExpiresByType audio/basic "now plus 1 month"
    ExpiresByType audio/mid "now plus 1 month"
    ExpiresByType audio/midi "now plus 1 month"
    ExpiresByType audio/mpeg "now plus 1 month"
    ExpiresByType audio/x-aiff "now plus 1 month"
    ExpiresByType audio/x-mpegurl "now plus 1 month"
    ExpiresByType audio/x-pn-realaudio "now plus 1 month"
    ExpiresByType audio/x-wav "now plus 1 month"
 
    # Movie files expiration: 1 month after request
    ExpiresByType application/x-shockwave-flash "now plus 1 month"
    ExpiresByType x-world/x-vrml "now plus 1 month"
    ExpiresByType video/x-msvideo "now plus 1 month"
    ExpiresByType video/mpeg "now plus 1 month"
    ExpiresByType video/mp4 "now plus 1 month"
    ExpiresByType video/quicktime "now plus 1 month"
    ExpiresByType video/x-la-asf "now plus 1 month"
    ExpiresByType video/x-ms-asf "now plus 1 month" ########## End - Optimal expiration time

 

- بهینه سازی تصاویر
قرار دادن تصاویر با حجم زیاد می تواند سرعت بارگذاری سایت شما را کاهش دهد. همیشه باید سعی نمایید که از تصاویر با اندازه استاندارد و حجم کم استفاده کنید و هرگز تصاویری با رزولوشن بالا در سایت قرار ندهید.
برای بهینه سازی تصاویر سایت خود می توانید از ابزار آنلاین یاهوو و همچنین نرم افزارهایی از قبیل فتوشاپ آنها را بهنیه سازی نمایید.

 

- بهینه سازی css و javascript
نصب افزونه های مختلف که دارای فایل های css و javascript هستند باعث افزایش حجم سایت شما شده و سرعت بارگذاری سایت شما را کاهش می دهند. به همین خاطر باید فایل های css و javascript را باهم ترکیب و حجم آنها را کم کنیم، در این صورت علاوه بر جلوگیری از بارگذاری جداگانه فایل ها که به سرور فشار می آورد سرعت بارگذاری سایت نیز افزایش می یابد. برای این کار افزونه هایی برای جوملا ساخته شده است که می توانید با نصب آنها فایل های خود را بهینه سازی کنید.
یکی از بهترین افزونه ها JCH Optimize می باشد که فایل های css و javascript را فشرده و ترکیب می کند و همچنین تصاویر را با تکنیک CSS Sprite ادغام می کند.
Jbetolo همانند افزونه JCH عمل نموده و از CDN هم پشتیبانی می کند.
JotCache بهبود بخشیدن عملکرد جوملا ! و کش کردن فایل ها.
Cache Cleaner برای پاکسازی کش های جوملا از بخش مدیریت.

 

- استفاده از CDN (Content Delivery Network)
شبکه تحویل محتوا یا CDN که مخفف واژه Content Delivery Network  می باشد، یک شبکه بزرگ از سرورهای قدرتمندی است که در نقاط مختلف جهان قرار گرفته اند. زمانی که شما این سیستم را برای سایت خود فعال می کنید اطلاعات سایت شما بر روی تمامی این سرورها ذخیره می شود و هنگامی که یک بازدیدکننده به سایت شما وارد می شود، محتوای سایت با توجه به موقیت جغرافیایی کاربر توسط نزدیک ترین سرور برای آن ارسال می شود که این امر تاثیر بسزایی در افزایش سرعت بارگذاری سایت دارد .
CloudFlare ، Incapsula ، Photon و sDelivr از جمله شرکت هایی هستند که CDN را به صورت رایگان ارائه می کنند. در پست «معرفی و آموزش CloudFlare» بر روی هاست های نوین وب گستر مختصری در این باره بیان شده است.

پس از اینکه تمامی کارها را انجام دادید، می توانید سرعت بارگذاری سایت خود را از طریق سایت های زیر مشاهده کنید.
تست سرعت گوگل
تست سرعت یاهوو
تست سرعت GTmetrix

مقایسه عملکرد روش های فوق

 

مقایسه سرعت بارگذاری سایت پس از فعال سازی gzip ، کش سیستم، دستورهای htaccess ، نصب پلاگین JCH Optimize و فعال سازی CloudFlare

 

 

نوشتن دیدگاه


جهت مشاوره رایگان طراحی سایت با ما تماس بگیرید.

پاسخگویی به سوالات شما در زمینه طراحی سایت، سئو ، بهینه سازی و پشتیبانی
ارتباط با ما